Tygodniowy Plan ZajęćMałkińska Noc Nadbużańska

Zapraszamy na zajęcia w Kole Ornitologicznym. Zajęcia odbywają się w piątek o godz. 17:00.

Instruktorem jest Pani Ewelina Puścian.

26 września Koło ornitologiczne organizuje wyjazd nad Stawy Pietkowskie. Zapisy prowadzi GOKiS. Ilość miejsc ograniczona, koszt wyjazdu 10zł. Uczestników wycieczki prosimy o zabranie odzieży przeciwdeszczowej i sprzętu optycznego (jeżeli ktoś posiada). Wyjazd z GOKiS o godz. 8:00, planowany powrót ok. godz. 18:00.

Czytaj więcej...

Dzięki złagodzeniu przepisów dotyczących ograniczeń związanych z COVID-19 czerwcowe zajęcia koła ornitologicznego odbyły się w terenie. 20.06.20 nad Bużyskiem w Prostyni członkowie koła ornitologicznego wypatrzyli i zidentyfikowali kilkanaście gatunków ptaków. Zaobserwowano m.in. kolonie rybitw czarnych i mew śmieszek, gęgawy, łabędzie nieme, łyski, pliszki żółte i siwe, rokitniczkę, bociany białe, czajki, gawrony, kawki, wrony siwe, sroki, szpaki, sieweczkę rzeczną i bataliona w szacie godowej. Na łące nad Bużyskiem zaobserwowano także dwa gatunki ważek (żagnicę rudą i tandem łątki wczesnej) oraz kilka gatunków motyli – między innymi przeplatkę atalię i strzępotka ruczajnika.

Czytaj więcej...

Koło Ornitologiczne działające przy Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Małkini Górnej zaprasza na zajęcia w terenie pt." Dzień ptasich dzieci", które odbędą się 20 czerwca (sobota) 2020r. Zbiórka o godz. 9:30 przed GOKiS Małkinia. Początek zajęć o godz. 9:45 nad bużyskiem w Prostyni (oznaczone czerwonym punktem na mapce).

 

Koronawirus nadal dyktuje warunki prowadzenia zajęć, dlatego majowe zajęcia także realizujemy zdalnie.

Tematem majowych zajęć terenowych miały być dwa żywioły – woda (a raczej jej niedobór) i ogień. Zmierzałyśmy na nadbużańskich łęgach wyjaśnić czy musimy bać się suszy i pokazać czynniki sprzyjające zatrzymywaniu wody z opadów atmosferycznych.

Widoczna w mediach panika na temat widma katastrofalnej suszy po kilku deszczowych dniach mocno osłabła. Czy rzeczywiście mamy w Polsce coraz mniej opadów i dlaczego naukowcy alarmują, że Polska wysycha?

Klimatolodzy, meteorolodzy i hydrolodzy cierpliwie tłumaczą, że wyróżniamy kilka rodzajów suszy:

  • atmosferyczną – powodowaną brakiem lub niedoborem opadów,
  • rolniczą - objawiającą się brakiem wody w glebie,
  • hydrogeologiczną – objawiającą się brakiem wody w płytszych poziomach wodonośnych,
  • hydrologiczną – objawiającą się wysychaniem rzek (kto ostatnio widział Wisłę, ten wie jak wygląda taka susza)

Czytaj więcej...

Trwająca susza jest uciążliwa nie tylko dla ludzi. Ograniczony dostęp do wody bardzo utrudnia życie małym ssakom, ptakom i owadom. Akcja „Kropelka dla wróbelka” ma na celu zachęcenie do zapewniania ptakom regularnego dostępu do czystej wody. Ptaki potrzebują wody do picia i do regularnej pielęgnacji piór. W celu zapewnienia ptakom dostępu do wody możemy wystawiać poidełka. W sklepach jest dostępnych wiele typów poidełek w bardzo różnych cenach, jednak my zachęcamy do ich samodzielnego wykonania. Najprostsze poidełko to płaskie naczynie (ceramiczne, metalowe, plastikowe), w którym umieszczamy kilka kamieni. Kamienie pełnią rolę stabilizatora i jednocześnie ułatwiają ptakom dostęp do wody.

Czytaj więcej...

Multimedia