Tygodniowy Plan ZajęćMałkińska Noc Nadbużańska

Zapraszamy na zajęcia w Kole Ornitologicznym. Zajęcia odbywają się w piątek o godz. 17:00.

Instruktorem jest Pani Ewelina Puścian.

Trwająca susza jest uciążliwa nie tylko dla ludzi. Ograniczony dostęp do wody bardzo utrudnia życie małym ssakom, ptakom i owadom. Akcja „Kropelka dla wróbelka” ma na celu zachęcenie do zapewniania ptakom regularnego dostępu do czystej wody. Ptaki potrzebują wody do picia i do regularnej pielęgnacji piór. W celu zapewnienia ptakom dostępu do wody możemy wystawiać poidełka. W sklepach jest dostępnych wiele typów poidełek w bardzo różnych cenach, jednak my zachęcamy do ich samodzielnego wykonania. Najprostsze poidełko to płaskie naczynie (ceramiczne, metalowe, plastikowe), w którym umieszczamy kilka kamieni. Kamienie pełnią rolę stabilizatora i jednocześnie ułatwiają ptakom dostęp do wody.

Idealnym miejscem do umieszczenia poidełka jest zacienione sąsiedztwo kęp roślin, ale można je umieszczać także na balkonie i parapecie. Przy lokowaniu poidełka należy zwrócić uwagę na bezpieczne umocowanie oraz zapewnienie ptakom możliwości ucieczki w przypadku ptaków drapieżnych lub kotów. Poidełko należy regularnie napełniać zimną wodą oraz co kilka dni przepłukiwać w celu usunięcia zanieczyszczeń i zapobiegania namnażaniu bakterii.

Czekamy na zdjęcia waszych poidełek – kupionych lub wykonanych samodzielnie oraz zdjęcia i filmy skrzydlatych gości. Autorzy najciekawszych wykonanych samodzielnie poidełek oraz najciekawszych zdjęć i filmów otrzymają drobne upominki.

Jeżeli ktoś chciałby pomóc spragnionym owadom i małym zwierzętom może przygotować także dla nich specjalne poidełka. Role poidełek dla owadów doskonale spełnią płytkie naczynia wysypane kamykami i żwirem.

Upały są bardzo niebezpieczne dla dużych i malutkich jeży - mamy jeżowe, nie znajdując wody i/lub jedzenia, szybko tracą mleko i maleństwa umierają z głodu. Jeże chętnie poczęstują się wodą z misek przeznaczonych dla psów lub kotów lub innych niezbyt głębokich naczyń umieszczonych w spokojnym miejscu na trawniku lub w ogrodzie.

W gorące dni zwierzęta proszą: Bądź człowiekiem – daj się napić smiley

 

Multimedia